Arrabona EGTC
2019. August 29.
We will cycle through gentle hills and long, even ridges on the western portion of the Sokoró (Pannonhalma) Hills.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 18 km |
| Duration: | 01:03:23 |
| Ascent: | 306 m |
| Descent: | 114 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 114m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6645 |
| Number of viewing: | 12521 |
Tastes, prayers, loves
Elizabeth Gilbert’s highly successful autobiographical novel has now become a classic novel. An American woman goes into the world to figure out who she really is and what life path she should take. She visits magical places, heals her body and soul, and finds love until everything gains a new meaning for her.
You do not need to travel thousands of kilometres, as even our area offers culinary adventures to you, and here you can find silence in the noise of the world; you can immerse yourself and pray in our beautiful churches. And, of course, we show you places that can be associated with love. ;)
Eat, pray, love, in one word: live!
Strike a pose!
Have you ever taken a selfie with a statue of a potato beetle or fountain made of soda water bottles? Pose with unique, interesting pieces of public artwork that give you a glimpse into the past. Seek out the Szigetköz commercial railways memorial built in memory of the largely forgotten local company, visit one of the former ports, and while your there taste grandmother’s fresh baked bread. And of course, do not forget to take lots of photos.
The Little Rye Island (Szigetköz) - Rye Island (Žitný ostrov/Csallóköz) bicycle tour
If you are looking for a more serious challenge and love active recreation, this tour has been designed for you! 3 days by bike, and you can discover almost the whole Little Rye Island - Rye Island area on two wheels. The route is varied, as it leads through towns and villages, but also through nature along the Danube River. A bike tour rich in sights, cultural and natural values, which is recommended especially for experienced cyclists. The treasures of the Little Rye Island - Rye Island are waiting for you to discover!