Arrabona EGTC
2019. August 29.
We leave the hustle and bustle of the city and go off in search of adventure toward Écs and view the area’s cultural values from easy-to-cycle roads and pebble paths.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 13 km |
| Duration: | 00:46:07 |
| Ascent: | 93 m |
| Descent: | 25 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 25m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6728 |
| Number of viewing: | 12143 |
Nyúl-Pannonhalma - red
The weather is nice and the sun is shining so get out your bike and take the tour with us from Nyúl to Pannonhalma.
Thermal tour
The name of the next tour including the word “thermal” can be misleading as it is really a bicycle tour. We recommend it to those who would like to cycle, but also desire a little relaxation at the end of the day. The route we offer connects the medicinal and adventure spas of the Rye Island as part of a bicycle tour. The participants of the tour have the opportunity to visit each of the thermal spas, get to know the landscape of the Rye Island while cycling, and protect the Nature, as their emission is almost zero. The starting point is Komárom and the destination is Dunajská Streda. The chosen route is also favourable for those who are willing to cycle “only” to the destination, as there is an (indirect) train line between the two towns.
The Little Rye Island (Szigetköz) - Rye Island (Žitný ostrov/Csallóköz) bicycle tour
If you are looking for a more serious challenge and love active recreation, this tour has been designed for you! 3 days by bike, and you can discover almost the whole Little Rye Island - Rye Island area on two wheels. The route is varied, as it leads through towns and villages, but also through nature along the Danube River. A bike tour rich in sights, cultural and natural values, which is recommended especially for experienced cyclists. The treasures of the Little Rye Island - Rye Island are waiting for you to discover!