Arrabona EGTC
2019. August 29.
An easy tour through the woods suitable for all ages in the Ravazdi Forestry. There are plenty of sights to see while wandering through the town, the well of Béla IV is an ideal place to stop and rest. According to the tale, the king and his armies stopped to rest by the spring and drink from its waters when they were fleeing from the Tatars.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 4 km |
| Duration: | 00:15:21 |
| Ascent: | 171 m |
| Descent: | 136 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 136m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6744 |
| Number of viewing: | 12071 |
In search of poets and authors
You will partake in an extraordinary literature lesson if you choose this tour. We will introduce you to a collection of poets and writers associated with the city of Győr: maybe they were born here, or perhaps they died here, they studied, worked or became famous here. All of their memories are maintained by the associated municipality; seek them out and pay a moment’s respect to their memories.
Győrújbarát-Sokorópátka – blue
The Sokoró Hills are the most scenic place for bike rides in the Győr area. This tour only proves this point as it takes us through rolling hills and sweeping plains with a beautiful view guaranteed the whole way.
Animals!
Do you like animals? Then pay attention! We have gathered various options for you, where you can meet furry, feathered, finned, domestic and exotic animals, and in many cases up close. Would you like to walk an alpaca? Would you like to know how the residents of the zoo are fed? Would you like to watch a horse-theatre production? You can do all this and much more if you choose this tour.