Arrabona EGTC
2019. August 29.
After we leave Győr city limits, we can catch a glimpse of the Sokoró Hills: the view is absolutely gorgeous, a perfect place for a tour on two wheels.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Medium |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 22 km |
| Duration: | 01:15:58 |
| Ascent: | 271 m |
| Descent: | 108 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 108m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6798 |
| Number of viewing: | 13117 |
Imprints of the Baroque age
Complicated patterns, rich ornamentation, monumentality, strong contrasts and dynamism, these are the main stylistic traits of the Baroque age. The city of Győr is almost synonymous with Baroque becoming the defining style of art during the Turkish occupation of Hungary, as it is considered to be one of the most important centers of the Baroque period. However, the style was popular in other towns and villages of the region too. Seek out these beautiful buildings and sculptures and experience the spirit of the Baroque period.
Close to Nature
If you would like to take some time away from the rat race of everyday life and just BE, then this tour is for you. Rousseau's idea of “back to nature” is something that appeals to modern man who wishes to get away from the overwhelming hustle and bustle of everyday life to the quiet unequivocal order of nature. In Japan, Shinrin-yoku or forest bathing very popular, an activity where participants go for long 2-2,5 hour walks in the woods, as if essnetially “bathing” in nature. Why don’t you dive in, too? Enjoy some nature therapy on two wheels in the Csallóköz and Szigetköz.
Along the Danube by bike
Anyone who regularly searches for tours on the website may come across headlines that are not clear, and the type of the tour is not obvious at first sight. In this case, however, the name of the bike tour clearly reveals what the tourists who choose this route can expect. Using the bike path along the Danube, we invite you to take the 64 km long cycle tour, where the untouched “European rainforests” and the man-made Danube landscape are alternating. The route starts and ends in the village of Hamuliakovo (Gútor), so you do not need to worry about getting back to your car.