Arrabona EGTC
2019. August 29.
The weather is nice and the weekend is coming up, how about a bike ride to some scenic location? Riding around the Balaton is too much of a challenge. We should begin with a smaller lake, but which way to go? The answer is simple: head for the Szigetköz and Csallóköz.
A környék tele van szebbnél szebb látnivalóval. Győr gyönyörű, Mosonmagyaróvár ugyancsak, a tájról nem is beszélve. A Csallóközben is olyan helyes kisvárosok találhatóak, mint Somorja vagy Bős. Kuriózumként meg ott a szigetközi ecetes hal, a bősi vízerőmű és a máriakálnoki Rozárium. Hajrá!
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Hard |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 127 km |
| Duration: | 12:44:54 |
| Ascent: | 724 m |
| Descent: | 31 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 31m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6834 |
| Number of viewing: | 14239 |
Pannonhalma-Nyalka – yellow
We start from the abbey in Pannonhalma and roll through the city to arrive in Győrság from where we will head straight to the end of our tour. This is an easy and relaxing afternoon ride suitable for all ages.
Animals!
Do you like animals? Then pay attention! We have gathered various options for you, where you can meet furry, feathered, finned, domestic and exotic animals, and in many cases up close. Would you like to walk an alpaca? Would you like to know how the residents of the zoo are fed? Would you like to watch a horse-theatre production? You can do all this and much more if you choose this tour.
The Little Rye Island (Szigetköz) - Rye Island (Žitný ostrov/Csallóköz) bicycle tour
If you are looking for a more serious challenge and love active recreation, this tour has been designed for you! 3 days by bike, and you can discover almost the whole Little Rye Island - Rye Island area on two wheels. The route is varied, as it leads through towns and villages, but also through nature along the Danube River. A bike tour rich in sights, cultural and natural values, which is recommended especially for experienced cyclists. The treasures of the Little Rye Island - Rye Island are waiting for you to discover!