Arrabona EGTC
2019. August 29.
We will begin in the green suburbs and traverse the towns of Koroncó and Győrszemere before we reach the varied terrain of the Sokoró Hills all within a pleasant bike ride.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 19 km |
| Duration: | 01:06:41 |
| Ascent: | 158 m |
| Descent: | 42 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 42m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6683 |
| Number of viewing: | 12265 |
Ménfőcsanak-Gyirmot – yellow
In the mood for a little exercise? Would you like to unwind after work?Get your bike out and ride from Ménfőcsanak to Gyirmot.
Animals!
Do you like animals? Then pay attention! We have gathered various options for you, where you can meet furry, feathered, finned, domestic and exotic animals, and in many cases up close. Would you like to walk an alpaca? Would you like to know how the residents of the zoo are fed? Would you like to watch a horse-theatre production? You can do all this and much more if you choose this tour.
Imprints of the Baroque age
Complicated patterns, rich ornamentation, monumentality, strong contrasts and dynamism, these are the main stylistic traits of the Baroque age. The city of Győr is almost synonymous with Baroque becoming the defining style of art during the Turkish occupation of Hungary, as it is considered to be one of the most important centers of the Baroque period. However, the style was popular in other towns and villages of the region too. Seek out these beautiful buildings and sculptures and experience the spirit of the Baroque period.