Arrabona EGTC
2019. augusztus 29.
Mosonmagyaróvár város legnagyobb kincsét és turisztikai vonzerejét ma a termálvíz jelenti. A sportolni, pihenni és gyógyulni vágyó magyar és külföldi vendégek télen-nyáron igénybe vehetik a termálfürdő szolgáltatásait. Hiba lenne azonban csak a fürdővel azonosítani a települést, amely gyönyörű belvárossal is büszkélkedhet. Sétálj egyet a hangulatos utcákon, tereken, pihenj meg az árnyas fák alatt, és ízleld meg a város finomságait! Megéri.
A város szimbóluma, legrégebbi műemléke. A Lajta ágakkal, várárokkal körülvett épületéhez boltozott téglahídon és a tört-tengelyű, alagútszerű kapuépítményen keresztül juthatsz. Boltozata zárókövén a hajdani tulajdonosok, a Bazini és Szentgyörgyi grófok hatágú csillagos címere sejlik.
A vár pontos keletkezési idejét nem ismerjük, de az évszázadok alatt több erősítési terve készült. Megerősödésére mindig vészterhes időkben került sor. Mivel kőanyag a közelben nem volt, többször az épület méreteinek csökkentésével növelték a véderőt.
A 18. században katonai jelentőségét elvesztve, a virágzó település körüli védőműveket lebontották, míg a belső várban, 1818-ban egy gazdasági akadémiát helyeztek el. Ennek jogutódja a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara, így a sok évszázados történelmi viharokat látott falak között jelenleg fiatalok százait tanítják.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/var-mosonmagyarovar-87239.html
Az egyetem 1912-ben átadott szecessziós épülete mellett található a Lucsonyi Szent Anna-kápolna. A kápolna 1713-ban épült a pestis járványtól való megszabadulás emlékére. A fatornyú épület bejárata feletti kis fülkében művészi Mária-szobrot helyeztek el.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/lucsonyi-szent-anna-kapolna-mosonmagyarovar-87240.html
Magyaróvár valamikori piacterét keletről az uradalmi malom és sörfőzde háromemeletes épülettömbje határolja. A város egyik legrégebbi épületében 1648 óta működött malom, melyet később villamosítottak és az 1980-as évekig üzemelt. A sörfőzde 1710-től 1937-ig működött, mikor is a Dreher sörgyár megvásárolta és bezárta, mint konkurenciát.
A Deák térnek a várral szembe néző oldalán áll a Habsburg-ház, a főhercegek valamikori beszállóháza.
A Deák tér ékessége a barokk, három mellékalakos és domborműves Nepomuki Szent János emlékoszlop. A szobrot Hugenstein Károly József uradalmi jószágigazgató emeltette 1744-ben Mária Terézia megkoronázásának emlékére.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/regi-malom-mosonmagyarovar-87242.html
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/habsburg-haz-mosonmagyarovar-87243.html
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/nepomuki-szent-janos-emlekoszlop-mosonmagyarovar-87244.html
A Fő utca (a volt Német utca) túloldalán több barokk lakóház található, hangulatos belső udvarral, köztük a város legrégebbi fogadója, a Fekete Sas Szálló és Étterem. Ma kollégiumként működik. Az 1924-ig vármegyeháza, a mai városháza, 1892-ben épült neoreneszánsz stílusban. Falán az emléktábla a város napóleoni háborúk idején betöltött szerepéről tanúskodik.
A Fő utca ékessége a Cselley-ház. A gótikus jegyeket is tartalmazó épületben a Hansági Múzeum ipartörténeti kiállítása, a Gyurgyovics gyűjtemény, dongaboltozatos pincéjében római kori kőtár látogatható.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/
A belváros közepén, a Szent László téren találjuk a Szent Gotthárd-templomot, a város legjelentősebb barokk épületét. A 18. század közepén készült el a mai templom, a belső térben az itt birtokos Mária Krisztina főhercegnőnek és férjének köszönhető a díszes késő barokk díszítés és festés. 1934-ben készült el az altemplomban a Habsburg-kripta, ahol később Habsburg Frigyes főherceg és felesége Croy Izabella főhercegasszony érckoporsói nyertek elhelyezést.
A Szent Gotthárd-templom mellett található Szent László király szobra. A Lebó Ferenc által készített szobrot és ivókutat Szent László király szentté avatásának 800. évfordulójára emeltették 1993-ban közadakozásból.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/szent-gotthard-templom-mosonmagyarovar-87248.html
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/latnivalok/szent-laszlo-kiraly-szobra-mosonmagyarovar-87249.html
A város sétálóutcáján, a Magyar utcán érsz el a neogót evangélikus templomhoz, melynek hajójában Huszár Gál protestáns prédikátor emléktáblája látható. A templommal átellenben, a Magyar utca és a Kórház utca által közrezárt területen áll Nagy Benedek móri szobrászművész alkotása, az „Európa-kő”. A Magyar utca torkolatánál helyezték el 2006-ban Habsburg Frigyes főherceg padon ülő szobrát, aki 1920-tól egészen 1936-ban bekövetkezett haláláig élt Magyaróváron.
Forrás és további információ:
https://mosonmagyarovar.utisugo.hu/
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
Nehézség: | Könnyű |
Értékelés: |
|
Távolság: | 2 km |
Időtartam: | 00:31:43 |
Szint emelkedés: | 11 m |
Szint csökkenés: | 4 m |
Frissítőpont: | Nincs |
Szintkülönbség: | 4m |
Létrehozva: | 2019.10.04 |
Megjelenések száma: | 5954 |
Megtekintések száma: | 8327 |
Cégér-túra
Ha felnézel rájuk, megelevenedik a múlt. Őrzik a történelem egy szeletét, elmúlt korokról mesélnek Neked. Akad köztük régi, akad új, legendás, antik, modern, fából, fémből készült, színes és komor is. Közös jellemzőjük, hogy egytől egyig hozzáadnak valamit a belváros utánozhatatlan hangulatához. A nap 24 órájában gyönyörködtetnek, találkozóhelyet jelölnek, érdekességként szolgálnak. Ezek a győri cégérek. Csokorba szedtünk néhányat közülük, keresd fel őket, s bővítsd a listát a Te kedvenceiddel!
Múltidéző belvárosi séta
Egy sétára invitáljuk Önöket, hogy megismerjük Győr egykori városlakóit, felfedezzük az örökül hagyott értékeket! A letűnt korok emlékei kapcsán felidézzük az egykor itt élő őslakosok és betelepült polgárok egyéni sorsát, kapcsolataikat a város közösségében.
Séta Somorján (Šamorín)
Van egy kisváros a Duna mentén, amely nevét Szűz Mária tiszteletére szentelt középkori templomáról kapta. Egy valódi ékszerdoboz, melyet a középkorban Csallóköz kereskedelmi központjaként ismertek, ma pedig kulturális és turisztikai célpont, hiszen a megannyi látnivaló mellett a városban olyan nemzetközi zenei rendezvényeket is szerveznek, mint a Samaria Régi Zenei Napok vagy a New Musik At Home. Látogass el Somorjára, fesztiválozz kedvedre, közben tégy egy tartalmas sétát a településen!