Arrabona EGTC
2019. augusztus 29.
Kíváncsi vagy, hol küzdött meg Napóleon serege a magyar nemesekkel, hol zajlott csata a kora középkorban a magyar trónért, vagy épp harcolt-e II. Rákóczi Ferenc a megyénkben? Túránk során választ kaphatsz arra is, miért jelentős őseinknek a keleti frank sereg felett aratott győzelmével végződött pozsonyi csatája, és Győr miként adózik a világháborúk hősei előtt. Kalandozás térben és időben. Tarts velünk, hagyd, hogy megérintsen a történelem!
A győri csata (Kismegyer, 1809. június 14.) volt a napóleoni háborúk egyetlen, a Magyar Királyság területén lezajlott ütközete, egyben az utolsó olyan összecsapás, amelyben a magyar nemesi felkelés hadai vettek rész. A magyar vereséget nem a vitézség hiánya, hanem a francia túlerő és a hadvezetés hibái okozták.
Az emlékművet a csata helyén állították fel az itt elesett hősök előtt tisztelegve. A magyar, német és francia nyelvű emléktábla tanúsága szerint a nemesi felkelés oldalán 39 600 fő harcolt a francia császár 40 ezer fős seregével szemben, a két oldalon elesett vitézek száma: 3 031 fő. A kiterjesztett szárnyú bronzturul harci kellékek halmán, a négyszögletű, süttői szürke mészkőből készült hatméteres kőobeliszk tetején áll, az emlékmű négy sarkánál egy-egy kifelé fordított, a komáromi várból hozott ágyú látható.
Forrás és további információ:
https://mult-kor.hu/20100512_keves_volt_a_magyar_nemesseg_napoleon_ellen
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gy%C5%91ri_csata
https://www.kozterkep.hu/~/18343/Kismegyeri_csata_emlekmuve_Gyor_2010.html
A pozsonyi csata 907. július 4. és 7. közé tehető időben zajlott a mai Pozsony (korabeli írásokban: Braslavespurch vagy Brezalauspurc) alatt. A kora középkor egyik legjelentősebb ütközete volt. A honfoglaló magyarok 895-896-os bejövetele után a magyar fennhatóság területe nyugat felé 907-re már megközelítette a mai Ausztriában lévő Enns folyó vidékét, ezért akart a Keleti Frank Királyság döntő katonai csapást mérni a magyarokra, hogy megsemmisítse, vagy jelentősen visszaszorítsa őket a korábbi frank területekről, a Morva Fejedelemség és Pannónia területéről. A csata a keleti frank sereg megsemmisítő vereségével végződött, és a magyarok újabb területeket nyertek az Enns folyóig. A honfoglalás e sorsdöntő csatával fejeződött be, egyben ez volt az első honvédő háborúnk.
A győrsági Polgárság Civil Egyesület a pozsonyi csata 1110. évfordulója alkalmából, 2017-ben avatott emlékművet, melyet Kiss Péter győri képzőművész készített.
Forrás és további információ:
http://mek.oszk.hu/14600/14671/14671.pdf
https://hu.wikipedia.org/wiki/Pozsonyi_csata
Az emlékkő felirata: "Állítólag erről a helyről nézte II. Rákóczi Ferenc 1704-ben Forgách kuruc és Heister labanc generálisok seregeinek viadalát a koroncói síkon. Ezen helyet Kisbarát és Csanak községek jelölték meg a nagy fejedelem emlékére 1941-ben.".
Bizonyított tény, hogy a fejedelem nem járt a helyszínen, viszont Bottyán János kuruc tábornok 1707-ben igen. Az emlékkő helyén az 1700-as évek elején még erdő volt, amit a szőlőművelés részére kivágtak egyetlen szilfa kivételével, amely az 1930-as években kipusztult és kivágtak. Helyén áll a kő, a kopjafát később állították.
Forrás és további információ:
https://www.kozterkep.hu/~/5245/Rakoczi_ko_es_kopjafa_Gyor_Menfocsanak_1941.html
1044. július 5-e a ménfői csata néven került be a magyar történelembe. Ezen a napon, ütközött meg a III. Henrik (német császár) által támogatott Péter (volt király) és Aba Sámuel (az akkori király) serege a királyi trónért. A küzdelem III. Henrik és Péter győzelmével ért véget. A csata után „veszett német”-nek nevezték Ménfőt.
1994-ben a temetőparkban feliratozott márványtömböt állítottak, mely Ménfőcsanak történetének jelentős eseményeit idézi, így a ménfői csatát is.
Forrás és további információ:
http://kitud.kkmk.hu/web/guest/wiki/-/wiki/Main/Gy%C5%91r-m%C3%A9nf%C5%91csanaki%20eml%C3%A9khelyek
Győr egyik legcsodásabb helyén, a Radó-szigeten, a Rába kettős híd átvezető útjának déli oldalán található az I. világháborús hősi emlékmű, mely Horvay János szobrászművész 1936-os alkotása. Az emlékművet 1938. július 3-án avatták fel. A kegyeleti avató ünnepséget este tartották, hogy a megvilágított emlékmű teljes pompájában ragyogjon. A katonai tiszteletadás mellett felavatott emlékművet Albrecht királyi herceg leplezte le, és ő mondott ünnepi beszédet is. A Magyar Hősök Emlékünnepén minden évben itt tartanak megemlékezést és koszorúzást.
Forrás és további információ:
http://gyor.varosom.hu/latnivalok/szobrok/I-vilaghaborus-hosi-emlekmu.html
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
Nehézség: | Közepes |
Értékelés: |
|
Távolság: | 40 km |
Időtartam: | 04:02:28 |
Szint emelkedés: | 380 m |
Szint csökkenés: | 83 m |
Frissítőpont: | Nincs |
Szintkülönbség: | 83m |
Létrehozva: | 2019.10.04 |
Megjelenések száma: | 5915 |
Megtekintések száma: | 11222 |
Győrszemere-Sokorópátka - zöld
Enyhe dombokkal és hosszan elnyúló hátságokkal tűzdelt területen tekerhetünk a Sokorói (Pannonhalmi)-dombvidék nyugati vonulatain.
Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány
Egy nagy szelet Csallóköz
A túra keretén belül több olyan turisztikai attrakcióval is megismerkedhetünk, amelyek jelentős szerepet töltenek be Csallóköz idegenforgalmi életében. Általános megközelítésben az útvonal rövidnek mondható, a magányos felfedezőktől a gyermekes családokig mindenki számára könnyen, kerékpárra pattanva teljesíthető. Miután a Slovakia Ring-en szerzett élmények megalapozzák a napunk hangulatát, megcélozhatjuk a pár percnyi sétára található Katonai Múzeumot, majd a Malkia Parkot, s miután ezzel is végeztünk, vár ránk a régió egyik legjelentősebb városa, Dunaszerdahely. A rövid kulturális kitekintés után nem marad más hátra, mint a dunaszerdahelyi termálfürdőben kipihenni e mozgalmas nap fáradalmait.
Komárom - Dunaszerdahely
Gál Tamás. Jászai Mari-díjas színész, egyszemélyes „társulat” és a Komáromi Jókai Színház igazgatója. A Komárom-Dunaszerdahely biciklitúra az ő általa rendszeresen megtett Komárom/Hetény-Vásárút táv tovább gondolásával született. Ha ki szeretnéd próbálni, hogy milyen erőnlétre van szüksége egy színésznek, pattanj a bringádra és tekerd le az általunk kínált túrát. Fizikai megpróbáltatáson kívül a túra megállói remek lehetőséget nyújtanak, hogy megtekintsd többek közt Komárom, Gúta, Dunaszerdahely nevezetességeit, és belekóstolj a Kis-Dunát körülvevő természetbe is.