Arrabona EGTC

2019. augusztus 29.

Orvos, író, költő, orientalista tudós és hegedűművész. Híres emberek, neves szaktekintélyek, és mindegyikük kötődik Csallóközhöz. Hogy hogyan, és miként őrzik emléküket a rájuk büszke települések? Ez a túra megmutatja!


Túra tervezés

Az alábbi megállókat ajánjuk nektek:

A nagy magyar tudós és utazó Dunaszerdahelyen töltötte gyermekkorát. A helyi népiskolába járt 12 éves koráig, azután szabóinas volt egy rövid ideig, majd a falusi kocsmáros gyerekének lett a házitanítója.  

Kalandos életútja több, egész estét betöltő, romantikus akciófilm forgatókönyvére lenne elegendő. Béna bal lába ellenére bejárta a fél világot, és hivatalosan még érettségivel sem rendelkező tudós embert beválasztották a Magyar Tudományos Akadémiába. Szinte az összes világnyelvet beszélte, találkozott a török szultánnal, és élete végén a Brit Birodalom Külügyminisztériumától is rendszeres nyugdíjat kapott. 

A rendkívüli tehetségű tudós bronz mellszobrát - melyet a dunaszerdahelyi születésű Lipcsy György készített - 2001-ben avatták fel a városközpontban található Vámbéry téren. 

 

Forrás és további információ: 

https://hu.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1mb%C3%A9ry_%C3%81rmin 

https://www.kozterkep.hu/~/26844/Vambery_Armin_mellszobor_Dunaszerdahely_2001.html 

Nagyabony község valamelyik vályog viskójában született a virtuóz hegedűművész 1764-ben. Nyomorral teli gyermekkorát is a községben töltötte, serdülőkorában már Bőnyön élt. A verbunkos stílus egyik legnagyobb képviselője volt; Lavotta Jánossal és Csermák Antallal együtt a magyar zenei romantika ún. virtuóz triászát alkotta. 1822-ben Liszt Ferenc is hallgatta játékát, és nagy elismeréssel emlékezett meg róla, csakúgy mint Széchenyi István és Kazinczy Ferenc. 

Bihari János születésének 200. évfordulójáról ünnepélyes keretek között emlékezett meg szülőfaluja, a nagyabonyi művelődési ház homlokzatán 1964-ben emléktáblát lepleztek le a tiszteletére. 

 

Forrás és további információ: 

http://velkeblahovo.sk/hu/index.htm

A szegények orvosaként ismert Boldog Batthyány-Strattmann László gyermekkorában a községben töltötte a nyári szüneteket, miután 1882-ben a felbári kastély a család birtokába került. A csallóközi település így büszkén magáénak vallja a boldoggá avatott herceget.  

Felbáron az ezredfordulón emléktáblát helyeztek el a templom falán a híres orvos tiszteletére. Ezután három évvel a felbári magyar alapiskola felvette Batthyány-Strattmann László nevét. 2005-ben pedig “hazatért” a szentéletű orvos, hiszen boldoggá avatásának második évfordulóján ünnepélyes keretek között helyezték el ereklyéjét a felbári templomban. A községben minden évben emléknapot tartanak a tiszteletére. Ilyenkor a helyieken kívül Csallóköz minden irányából érkeznek zarándokok az ünnepségre.  

 

Forrás és további információ: 

https://hvim-felvidek.hu/2016/03/23/boldog-batthyany-strattmann-laszlo-tisztelete-felvideken

A községben született 1871-ben, és gyermekkorát is itt töltötte. Az íróként és kultúrpolitikusként számon tartott Jankó Zoltán legkiemelkedőbb műve az 1940-ben megjelent Mesél a szülőföldem című könyve. A kötetben szereplő novellák: A mi házunk, A pogánynak keresztelt gyerek, A bécsi rokon, Mozoli bácsi szóhoz jut. 

Szülőfalujában 2006-ban a községi hivatal előcsarnokában állított emléktábla őrzi emlékét. 

 

Forrás és további információ: 

https://www.obecbaka.sk/a-falurol-1/a-falu-kiemelkedo-szemelyisegei/ 

https://hu.wikipedia.org/wiki/Jank%C3%B3_Zolt%C3%A1n 

A híres költő  Amade Antal báró és Simonchich-Horváth Mária Rozália bárónő egyetlen fiaként Bősön látta meg a napvilágot. Legismertebb költeménye „A szép fényes katonának…” című dal, amelyhez Arany János írt dallamot.  

A bősi magyar nyelvű alapiskola a császári és királyi kamarási tisztséget is betöltő Amade László nevét a költő születésének 300. évfordulóján vette fel. A településen még áll az Amade-kastély, ahol a költő született. Jelenleg szociális otthonként üzemel. 

 

Forrás és további információ: 

https://www.zsamade.sk/az-iskolarol/ 

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Könnyű
Értékelés:
Távolság: 39 km
Időtartam: 03:51:44
Szint emelkedés: 156 m
Szint csökkenés: 18 m
Frissítőpont: Nincs
Szintkülönbség: 18m
Létrehozva: 2019.10.04
Megjelenések száma: 5717
Megtekintések száma: 6304
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Győrszemere-Sokorópátka - zöld

Enyhe dombokkal és hosszan elnyúló hátságokkal tűzdelt területen tekerhetünk a Sokorói (Pannonhalmi)-dombvidék nyugati vonulatain.

Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány

Várak, kastélyok I.

Ki ne álmodott volna arról kiskorában, hogy egy hatalmas vár ura vagy egy előkelő kastély hercegkisasszonya? Ha az álmokat nem is váltja valóra, de a történelmi hangulatot megidézi ez a túra, melyen különböző korokban épült várakat, kastélyokat kereshetsz fel, s kis képzelőerővel a lovagok és úrihölgyek között érezheted magad.

Termál túra

A következő túra elnevezése megtévesztő lehet, hiszen tartalmazza a termál szót, ennek ellenére egy biciklitúráról van szó. Azoknak ajánljuk figyelmébe, akik sportolni szeretnének, azonban egy kis kikapcsolódásra is vágynak a nap végén. Az általunk kínált útvonal Csallóköz gyógy- és élményfürdőit kapcsolja össze egy kerékpártúra keretében. A túra résztvevőinek lehetősége nyílik, hogy meglátogassák az egyes termálfürdőket, azonban a tekerés által megismerhetik a csallóközi tájat és védik a természetet, hiszen szinte lenullázzák a károsanyag kibocsátásukat. A kiinduló pont Komárom, az úti cél pedig Dunaszerdahely. A választott útvonal azok számára is kedvező, akik „csak” az odautat hajlandóak letekerni, hiszen a két város között (közvetetten) vonat is közlekedik.