Arrabona EGTC
2019. August 29.
The Sokoró Hills are the most scenic place for bike rides in the Győr area. This tour only proves this point as it takes us through rolling hills and sweeping plains with a beautiful view guaranteed the whole way.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Medium |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 18 km |
| Duration: | 01:04:22 |
| Ascent: | 236 m |
| Descent: | 102 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 102m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6765 |
| Number of viewing: | 15065 |
1956
The main events of the 1956 revolution took place in Budapest, but other rural municipalities also joined in the capital’s demands for freedom. What happened in the towns and cities of Győr-Moson-Sopron County over the course of those days? Our tour features five locations to elaborate on what transpired, providing a reminder of what happened in those fateful hours. The book titled the Freedom Fight in Győr-Sopron county details one of the most important events in recent Hungarian history.
Around the Island
The weather is nice and the weekend is coming up, how about a bike ride to some scenic location? Riding around the Balaton is too much of a challenge. We should begin with a smaller lake, but which way to go? The answer is simple: head for the Szigetköz and Csallóköz.
Lázi-Bakonygyirót – red
During this tour we will have the opportunity to bike around the edges of the Bakony. This is a short distance tour and easy to complete for anyone.