Arrabona EGTC
2019. August 29.
After we leave Győr city limits, we can catch a glimpse of the Sokoró Hills: the view is absolutely gorgeous, a perfect place for a tour on two wheels.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Medium |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 22 km |
| Duration: | 01:15:58 |
| Ascent: | 271 m |
| Descent: | 108 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 108m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6798 |
| Number of viewing: | 13113 |
Imprints of the Baroque age
Complicated patterns, rich ornamentation, monumentality, strong contrasts and dynamism, these are the main stylistic traits of the Baroque age. The city of Győr is almost synonymous with Baroque becoming the defining style of art during the Turkish occupation of Hungary, as it is considered to be one of the most important centers of the Baroque period. However, the style was popular in other towns and villages of the region too. Seek out these beautiful buildings and sculptures and experience the spirit of the Baroque period.
In search of poets and authors
You will partake in an extraordinary literature lesson if you choose this tour. We will introduce you to a collection of poets and writers associated with the city of Győr: maybe they were born here, or perhaps they died here, they studied, worked or became famous here. All of their memories are maintained by the associated municipality; seek them out and pay a moment’s respect to their memories.
Interesting exhibitions
If you are tired of the beach or skating and would like to take part in something a little out of the ordinary, look no further. We have collected five special local exhibitions for you to view. These exhibits can be visited year-round and they are sure to provide everyone, young and old, with a unique experience. Choose the ones most to your liking.