Arrabona EGTC
2019. August 29.
We start from the hills of Écs with their deep ravines and head toward the Bakony. During the course of this tour we will have plenty of opportunity to become acquainted with the towns and villages on our way and to enjoy the beautiful scenery.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Medium |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 29 km |
| Duration: | 01:40:41 |
| Ascent: | 308 m |
| Descent: | 93 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 93m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6917 |
| Number of viewing: | 12109 |
Animals!
Do you like animals? Then pay attention! We have gathered various options for you, where you can meet furry, feathered, finned, domestic and exotic animals, and in many cases up close. Would you like to walk an alpaca? Would you like to know how the residents of the zoo are fed? Would you like to watch a horse-theatre production? You can do all this and much more if you choose this tour.
Introducing Szigetköz
When we travel, there is one important thing we are all curious about apart from the sights: the local food and drink offerings. Many of us like to taste these because, as they say, each meal is an adventure. We highly recommend that you partake of the regional Szigetköz dishes, try local products and refreshments. Have a mid morning snack at Lipóti Bakery, eat lunch at a traditional restaurant in Felső-Szigetköz, enjoy a cold beer in the afternoon (pace yourself!) and/or have a coffee and try the vinegar fish in Győr. Enjoy your meal!
Imprints of the Baroque age
Complicated patterns, rich ornamentation, monumentality, strong contrasts and dynamism, these are the main stylistic traits of the Baroque age. The city of Győr is almost synonymous with Baroque becoming the defining style of art during the Turkish occupation of Hungary, as it is considered to be one of the most important centers of the Baroque period. However, the style was popular in other towns and villages of the region too. Seek out these beautiful buildings and sculptures and experience the spirit of the Baroque period.