Arrabona EGTC
2019. August 29.
An easy tour through the woods suitable for all ages in the Ravazdi Forestry. There are plenty of sights to see while wandering through the town, the well of Béla IV is an ideal place to stop and rest. According to the tale, the king and his armies stopped to rest by the spring and drink from its waters when they were fleeing from the Tatars.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 4 km |
| Duration: | 00:15:21 |
| Ascent: | 171 m |
| Descent: | 136 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 136m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6740 |
| Number of viewing: | 12034 |
In the footsteps of old professions
Have you ever wondered how the gold seekers extracted gold dust from the water of the Danube? Would you like to know who the ‘burcsellás’ (boatmen) were? We show a couple of old professions that are hardly practiced by anyone in the area now, or have already become extinct, even though they provided livelihood to many people in the age of our great-grandparents and great-great-grandparents. Learn more about the forgotten professions!
Nyúl-Pannonhalma - red
The weather is nice and the sun is shining so get out your bike and take the tour with us from Nyúl to Pannonhalma.