Arrabona EGTC
2019. augusztus 29.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc fő eseményei Budapesten zajlottak, de az ország más települései is felsorakoztak a fővárosi követelések mellé. Mik játszódtak ezekben a napokban Győr-Moson-Sopron megye városaiban és községeiben? Túránk szemezgetve a történések közül, öt helyszínt ragad ki, felidézvén az akkori sorsfordító órákat. A téma iránt mélyebben érdeklődők figyelmébe ajánljuk Szakolczai Attila: 1956. Forradalom és Szabadságharc Győr-Sopron megyében c. kötetét, mely részletesen taglalja a közelmúlt magyar történelmének egyik legfontosabb időszakát.
A városban 1956. október 26-án a határőrlaktanyánál gyilkos sortűz fogadta a forradalmat éltető békés tömeget. A mai napig nem tudni, egyrészt a források, másrészt az orvosi dokumentáció hiánya miatt, hány áldozata volt a golyózápornak.
A laktanya elé érkező fegyvertelen emberek nemzeti színű zászlókat lengettek, egyesek a Himnuszt, mások a Szózatot és a Kossuth-nótát énekelve haladtak, az élen állók követelték a vörös csillag leszedését a laktanyáról, és a néphez való csatlakozásra hívták a bent lévőket. Létszámukat 1000–2000 főre becsülték. A folyamatosan érkező tömeg az elsőket még előrébb nyomta. Egy tiszt a felvonulók elé ment, de a folyamatosan érkezők miatt állandó hátrálásra kényszerült. A géppuskafészektől kb. 25–30 méterre kézfeltartással megállította a tüntetőket. Látszólagos barátkozás kezdődött, de amikor a tömeg eleje úgy 15 méterre megközelítette a kaput, eldördült az első lövés.
Két vagy három sorozatot adtak le, melynek számos halálos, súlyosabb és könnyebb sebesült áldozata volt. Számukat az is növelte, hogy a laktanyaépület ablakaiból a sebesültek és a menekülők közé kézigránátokat hajigáltak.
A borzalmas sortűz helyén ma Rieger Tibor szobrász Golgota című szobra áll, ahol 50 kopjafa emlékezik a hivatalosan több mint 50, a szemtanúk és hozzátartozók szerint 107 halottra.
A sortűz helye a Gyász tér nevet viseli.
Október 26-a Mosonmagyaróvár képviselő-testületének határozata alapján városi gyásznap.
Forrás és további információ:[Körbefuttatás-törés]Szakolczai Attila: 1956. Forradalom és Szabadságharc Győr-Sopron megyében (37-41. o.)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Mosonmagyar%C3%B3v%C3%A1ri_sort%C5%B1z
A győri események október 25-én kezdődtek. Ekkor a Városház tér mögötti parkban, a Baross híd lábánál, a jelenlegi Trianon emlékmű mellett gyülekezett az akkor már sztrájkoló tömeg, és a vörös csillaggal ellátott hatalmas szovjet hősi emlékmű lebontását követelte. Puszta kézzel fogtak az obeliszk tetején álló önkényuralmi jelkép eltávolításához, melyhez egy teherautó érkezett segítségül.
Forrás és további információ:
http://gyorplusz.hu/cikk/forradalom_gyorben_unnepi_osszeallitassal_emlekezunk.html
Szakolczai Attila: 1956. Forradalom és Szabadságharc Győr-Sopron megyében (17-27. o.)
A vörös csillag eltávolítása után a demonstrálók egy része átvonult a Városháza előtti térre. A városi tanács elnökének utasítására rövid idő alatt eltávolították a vörös csillagot, amely a mai város címerének helyét foglalta el. A Városházán dolgozók és az épületbe bejutók mindannyian a magyar zászlót lobogtatták.
Október 26-án itt alakult meg a Győri Nemzeti Tanács Szigethy Attila vezetésével.
Forrás és további információ:
http://gyorplusz.hu/cikk/forradalom_gyorben_unnepi_osszeallitassal_emlekezunk.html
Szakolczai Attila: 1956. Forradalom és Szabadságharc Győr-Sopron megyében (17-27. o.)
1956. október 25-én a győri börtönnél történt a város legvéresebb összecsapása, ahol a tüntető tömeg a politikai foglyok szabadon bocsátását követelte.
A rendőrség és a büntetés-végrehajtási intézet vezetősége segítséget kért, így érkezett meg az a teherautó az intézmény elé, amit minden bizonnyal az ÁVH-sok küldtek fegyverekkel megrakva. Az egyik fiatal mártír, Máté Mária felugrott a teherautó tetejére, géppisztolyokat adogatott lefelé, amit egy sorozatlövés szakított félbe. A fiatal lány és a kerítést átmászó Halász Ödön holtan estek össze. Elszabadultak az indulatok. A tömeg szabályosan ostrom alá vette az épületet: kővel, kavicsdarabokkal dobálta azt. A tűzharcban meghalt a fiatal Szabó Béla is.
A három fiatal mártír emlékét a börtönnél kopjafa és emléktábla hirdeti.
Forrás és további információ:
http://gyorplusz.hu/cikk/forradalom_gyorben_unnepi_osszeallitassal_emlekezunk.html
https://www.kozterkep.hu/~/30436/Az_1956_os_forradalom_gyori_martirjai_Gyor_2016.html
Szakolczai Attila: 1956. Forradalom és Szabadságharc Győr-Sopron megyében (17-27. o.)
1956. november 8-án délelőtt az écsi vasútállomáson 30 bányászból álló nemzetőr megtámadott egy szovjet konvojt. Az akciónak köszönhetően a konvojban szállított mind a tizenhét magyar fogoly el tudott menekülni. A félórás tűzharcban életét vesztette egy 20 éves bányász, Nyírádi József, akit az esemény harmadnapján az écsi falusi temetőben egyházi szertartással temettek el. A szovjet katonák visszavonultak Győr városába.
Forrás és további információ:
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
Nehézség: | Nehéz |
Értékelés: |
|
Távolság: | 65 km |
Időtartam: | 06:30:38 |
Szint emelkedés: | 371 m |
Szint csökkenés: | 59 m |
Frissítőpont: | Nincs |
Szintkülönbség: | 59m |
Létrehozva: | 2019.10.04 |
Megjelenések száma: | 6052 |
Megtekintések száma: | 8362 |
A barokk kor lenyomata
Bonyolult minták, gazdag díszítés, monumentalitás, erős kontrasztok, mozgalmasság - ezek a barokk kor legfőbb stílusjegyei. Győr neve szinte egybeforrt a Magyarországon a török hódoltság után meghatározóvá vált irányzattal, lévén az egyik legfontosabb barokk központként él a köztudatban. Ám a korstílus más környékbeli városokban, sőt falvakban is hódított. Keresd fel a gyönyörű épületeket, szobrokat, engedd, hogy magával ragadjon a kor szelleme!
Várak, kastélyok II.
Ki ne álmodott volna arról kiskorában, hogy egy hatalmas vár ura vagy egy előkelő kastély hercegkisasszonya? Ha az álmokat nem is váltja valóra, de a történelmi hangulatot megidézi ez a túra, melyen különböző korokban épült várakat, kastélyokat kereshetsz fel, s kis képzelőerővel a lovagok és úrihölgyek között érezheted magad.
Győrújbarát-Sokorópátka - kék
Győr környékén a Sokorói-dombságon a legszebb a táj a kerékpáros túrákhoz. Ezt tökéletesen bizonyítja ez a túra is, amely átvezet minket dombos vidéken, egyesen síkságon át és végig csodás látványt biztosítva számunkra.
Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány