Csallóköz TDM

2021. június 16.

Magyarország egyik legrégebbi borvidéke, dinamikusan fejlődő pincészetek, minőségi bortermelés, gyönyörű, kirándulásra csábító táj, ezeréves kultúra és világörökségi helyszín, pincesorok, zamatos borok; ez a Pannonhalmi borvidék. Fedezd fel Te is a változatos szőlőhegyeken lévő pincészeteket, kóstold meg a mennyei nedűket, s közben ismerd meg a környék egyéb látnivalóit is! Rendhagyó módon a túrán belül több minitúrát állítottunk össze Neked, jellemzően két-két pincészettel a főszerepben, hogy több napra elosztva, kényelmesen bejárhasd - gyalog - a vidéket, és megízlelhesd mindenhol a szőlők termését. A pincészetek listája csak ízelítő. Te még kikkel és milyen tematikájú mini bortúrával bővítenéd?


Túra tervezés

Nyúlon található Európa egyik legnagyobb meredek falú mély omladékvölgye, a Szurdik. A 8–10 méter széles völgyben, amit 15–20 méter magas függőleges falak határolnak, keskeny út vezet. Az  amelletti löszfalból, különösen a Vaskapu úton, egymást érik a jellegzetes, bevájt borospincék, melyek közül nem ritka a 6-10 méter hosszú, mintegy 2 méter széles és száz-kétszáz éves építmény. Igazán hangulatosak ezek a kövezett, kitéglázott pincebejáratok! Az út végén a Szél Fiai Fogadó & Celláriumban finom bort is kóstolhatsz. 

Forrás és további információ: 

http://www.winecellarinn.hu/elhelyezkedes.php

Arezzói Szent Donát számos borvidék védőszentjeként ismert. Különösen az elemi károk (villámcsapás, jégeső) ellen fohászkodnak hozzá. Kultusza a rajnai borvidéken a legerőteljesebb, de Magyarországon is vannak hagyományai. A nyúli szőlősgazdák is védőszentjükként tisztelik mind a mai napig a vértanúságot szenvedett püspököt. Őseik kápolnát is emeltek a tiszteletére. Az épület szentélye 1710-ből való, melyet 1830-ban bővítettek kápolnává, és 1901-ben látták el harangtoronnyal. A kápolna melletti hatalmas védett öreg hársfák alatti szabadtéri oltárnál tartják minden évben  augusztus 7-én a szent ünnepét.

Forrás és további információ:

http://pucsorologia.uw.hu/kepek/Bicikli09/nyulam.pdf

2007-ben a győrújbaráti Józan-völgy szűk-horgasi részén újra élet költözött az akkor már jobbára elhagyatott vagy elhanyagolt pincékbe. A lelkes tulajdonosok felújították és gyönyörűvé varázsolták a pincéket, a hagyományos borászkodás és pinceművelés hagyományait pedig feltámasztották. Az évek során külön szervezetet is létrehoztak, Győrújbaráti Pincekultúra Egyesület néven.

 Forrás és további információ:

http://pincekultura.hu/

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Közepes
Értékelés:
Távolság: 5 km
Időtartam: 01:11:29
Szint emelkedés: 0 m
Szint csökkenés: 0 m
Frissítőpont: Van
Szintkülönbség:
Létrehozva: 2021.06.16
Megjelenések száma: 2022
Megtekintések száma: 6839
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Barangolás a Sokorói-dombságon (sárga)

Kiváló turisztikai célpont Pannonhalma és térsége: a történelmi falak között tett látogatást követően, a Sokorói-dombságon barangolhatunk. Kár lenne kihagyni, vágj bele te is!

Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány

Barangolás a Sokorói-dombságon (zöld)

Kiváló turisztikai célpont Pannonhalma és térsége: a történelmi falak között tett látogatást követően, a Sokorói-dombságon barangolhatunk. Kár lenne kihagyni, vágj bele te is!

Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány

Csallóközi zarándokút

A Mária Út Közép-Európán átívelő, Szűz Mária kegyhelyeket összekötő zarándokút-hálózat. Az útnak két főtengelye van: a nyugatról kelet felé haladó zarándokút az ausztriai Mariazellt köti össze az erdélyi Csíksomlyóval. Az észak-déli zarándokút pedig a pálosok kegyhelyét, a lengyelországi Czestochowát köti össze a boszniai Medjugorjéval. Ez az ág még kiépítés alatt áll. Tehát a Mária Út egy kialakítás alatt álló zarándokút. Az általunk kínált gyalogtúra útvonala megegyezik a majdani máriavölgyi zarándoklat útvonalával. A zarándoklat kezdőpontja Bacsfa, célpontja pedig Máriavölgy (Pozsony). A megtett táv összesen 53 km, amelyet 3 napra osztva lehet megtenni.

Forrás és további információ: 

https://www.mariaut.sk/  

https://www.mariaut.sk/esemenyek/6-csallokozi-gyalogos-zarandoklat-szentantalrol-mariavolgybe-magyarok-nagyasszonya