Csallóköz TDM

2021. június 18.

Gondolkoztál már azon, mivel nyertek ki aranyport a Duna vízéből az aranyászok? Érdekel, kik voltak a burcsellások? Mutatunk pár olyan régi mesterséget, amit már szinte alig űz valaki a környéken, vagy már kihalttá is vált, pedig nemrég, déd- és ükszüleink korában még sokaknak adott megélhetést. Eredj nyomába az elfeledett mesterségeknek!


Túra tervezés

A folyó a Szigetközben élő elődeinknek számos megélhetési formát adott. A molnárok a 17. században jelentek meg a Mosoni-Dunán, és megkezdték messze földön híres munkájukat vízimalmaikon. Babótról, Bodonhelyről, Kónyból, sőt – nagy szárazság idején – még a Bakonyból is érkeztek ide gabonát őröltetni. A Duna-ágban az egymás után hosszú sorban álló malmok szünet nélkül „úgy zörögtek, mint a békák”. A vízimalmok fénykora egészen a II. világháború végéig tartott, amikor a visszavonuló német csapatok felgyújtották az utolsó működő szigetközi hajómalmokat is. 

Ma már nem láthatsz működő vízimalmokat a Szigetközben, de a nagybajcsi Szent György vitéz és vértanú tiszteletére felszentelt templomban megtalálhatod a molnárok hatalmas, 6 rudas céhzászlaját, amely Nepomuki Szent Jánost, a vízimolnárok védőszentjét ábrázolja.

Forrás és további információ:

http://www.nagybajcs.hu/index.php/hu/helytortenet

Az emlékhely C50 típusú dízelmozdonya és a billenős rúgózott kivitelű csilléje a szigetközi gazdasági kisvasút történetét idézi meg, mely 1969-es végleges megszűnéséig a szigetközi földek terményeit szállította a közelben lévő nagyvasúti állomásokig. Az egykori uradalmi, ún. keskeny nyomközű vasúton a 20. század elején mezőgazdasági árut szállítottak. A második világháború után a kisvasutak állami kézbe kerültek, funkciójuk megváltozott, elsősorban az újjáépítéshez szükséges ipari szállítások kerültek előtérbe. Az 1954-es árvíz utáni újjáépítéséhez a kisvasút nagy segítséget nyújtott az árvíz sújtotta falvaknak.

Az 1968-as közlekedéspolitika sajnos megpecsételte több kisvasút, így a szigetközi sorsát is. Az árufuvarozás áttevődött a közutakra, következményeként közel 2000 km mellék- és keskeny nyomtávú vasút felszámolását kezdeményezték.

Ma is áll viszont két kisvasúti híd, amelyen egykor a szerelvények áthaladtak. Az egyik a Dunaszeg melletti Bolgányi híd, amelyen Dunaszegről és környező földekről elsősorban cukorrépát szállítottak Öttevényre. A másik a Lickópusztai híd, amelyen a Hédervárt Lébénnyel összekötő kisvasút haladt.

Forrás és további információ: 

http://www.dunaszeg.hu/post/show/950/kisvasuti_emlekhely

A Duna által adott számos megélhetési forma közül mai szemmel talán a legizgalmasabb és legkalandosabb az aranymosók élete lehetett. Ezt a mesterséget legtöbben Ávány (ma Ásványráró) településen űzték a Szigetközben. Az aranyászás rendkívül fárasztó foglalkozás volt, és senki nem gazdagodott meg belőle, mégis szerencsésnek vallották magukat, mert a maguk urai lehettek, a napszámot aranyban válthatták ki. A vizek örök vándorainak nevezték őket.

Az ásványi aranymosóknak írott emlékei vannak már az Árád-korból. Mária Teréziától külön oklevelet kaptak 1774-ben, amiben az egész ország területén megengedte számukra az aranyászást, csak arra kötelezte őket, hogy a mosott aranyuk egy részét a győri harmincadhivatalba szolgáltassák be.

Az ásványi aranymosók felszerelése egyszerű, házi készítésű volt. Legfontosabb eszközüket, a mosópadot az ásványrárói Tájházban megtekintheted.

A településen az Aranyász utca is őrzi a régi mesterség emlékét.

Forrás és további információ:

http://users.atw.hu/csutortoki/asvanytortenete.htm

http://asvanyraro.hu

A Mosoni-Dunán, elsősorban Győr és Moson között élénk gabonakereskedelem folyt egészen az 1900-as évek elejéig. A gabonaszállítmányozással foglalkozó hajók tulajdonosát és a hajón szolgálókat burcsellásoknak hívták. A 20. század kezdetén a Duna és a Mosoni-Duna szabályozása a gőzhajók közlekedését, a vasutak és hidak megépítése a gyorsabb szárazföldi szállítást tették lehetővé, így a burcsellások alkalmazása fokozatosan háttérbe szorult.

Maga a burcsella fából készült, lapos fenekű dereglye volt, melyekre az erősen megrakott hajók terhének egy részét átrakták, hogy azok a sekélyebb folyószakaszon áthaladhassanak, vagy a sekély bejáratú kikötőkbe befuthassanak. Eleinte emberi erővel, később lovakkal vagy ökrökkel történt a hajóvontatás. Emiatt a part általában széles volt, hogy az egész lovas fogat elférjen.

A hajóvontatók egyik utolsó, nádfedeles háza ma is áll még Mecséren, a Mosoni-Duna partján.

Forrás és további információ:

https://www.gyoriszalon.hu/news/2941/61

A lipóti Falumúzeum a környék leggazdagabb gyűjteményével rendelkezik. A hat helyiségből álló kiállítótérben bepillantást kaphatsz abba a világba, ami a régebbi korokban jellemezte a szigetközi településeket. Sok különleges tárgyat fedezhetsz fel különböző mesterségek kapcsán, ám amire különösen is felhívjuk figyelmedet, az a vadászterem, ahol a fegyver- és trófeagyűjtemény a vadászat rejtelmeibe enged bepillantást.

Az urak mellett bizony a falusi emberek is megtalálták a módját annak, hogy az erdő vadjai az ő asztalukra is odakerüljenek. A múzeumban láthatsz vidravasat, házi készítésű puskát és szigonyokat is.

Forrás és további információ:

https://lipot.hu/2020/03/25/falumuzeum/

1992-ig, a Duna eltereléséig működött a hajókikötő Dunaremetén, amely rendkívül fontos állomása volt dunai személy- és teherszállításnak. A Duna elterelése után a nagyhajó forgalom megszűnt, így a kikötőt bezárták.

Az emlékmű és emlékpark a kikötőben található, és a valaha itt szolgálatot teljesítő dunai hajósoknak állít emléket. Az eredeti vésett kőlap is megtekinthető „Isten nevében Szigetköz népének javára megnyílt 1933. május 4.” felirattal. Jelenleg a területen a Dunai Hajós szobor, az emlékpark, a híres dunaremetei vízmérce és táborozóhely várja az idelátogató vendégeket. 

Forrás és további információ:  

http://fhnp.nemzetipark.gov.hu/_user/browser/File/A%20SZIGETK%C3%96Z%20%C3%89RT%C3%89KLELT%C3%81RA.pdf

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Könnyű
Értékelés:
Távolság: 44 km
Időtartam: 02:54:08
Szint emelkedés: 0 m
Szint csökkenés: 0 m
Frissítőpont: Van
Szintkülönbség:
Létrehozva: 2021.06.03
Megjelenések száma: 2026
Megtekintések száma: 8373
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Várak, kastélyok II.

Ki ne álmodott volna arról kiskorában, hogy egy hatalmas vár ura vagy egy előkelő kastély hercegkisasszonya? Ha az álmokat nem is váltja valóra, de a történelmi hangulatot megidézi ez a túra, melyen különböző korokban épült várakat, kastélyokat kereshetsz fel, s kis képzelőerővel a lovagok és úrihölgyek között érezheted magad.

Győrszemere-Pátkapuszta - Sárga

Győrszemerét és Pátkapusztát összekötő egyenes útat átszelve gyönyörködhetünk a Sokoró-dombság adta szépséges tájban.

Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány

Tényő-Gic - kék

A Kisalföld délkeleti peremétől, Tényőtől indul útunk egészen a Bakony északi határáig. A közepes távú túra alkalmával betekintést nyerünk a Sokorói-dombság és a Bakonyi hegység közötti völgy adta táj szépségébe.

Forrás: Eőry által szerkesztett 1984-ben megjelent "Barangolások a Pannonhalmi dombvidék jelzett turistaútjain" c. kiadvány