Arrabona EGTC

2019. augusztus 29.

Szeretnél időutazó lenni? Kíváncsi vagy, hogyan éltek, mivel foglalkoztak 100 évvel ezelőtt a falusi emberek? Ha belegondolsz, nem is volt olyan régen, lehet, hogy a dédszüleid is gyerekeskedtek már akkor. Mégis oly sokat változott a világ, ma már nem is tudjuk elképzelni a létünket villany, fürdőszoba vagy számítógép nélkül. Pedig a 100 évvel ezelőtt itt élt embereknek egyikben sem volt részük. Túránkon képzeletben visszarepülhetsz a régmúltba, és a kiállítások, tájházak, foglalkozások segítségével bepillantást nyerhetsz a korabeli vidéki életbe.


Túra tervezés

Az alábbi megállókat ajánjuk nektek:

A Városi Honismereti Ház Somorja középkori okleveles emlékeivel, a város fejlődését szemléltető dokumentumokkal, továbbá a földműves, a paraszti háztartás, a kender megmunkálás és -feldolgozás legkülönbözőbb eszközeivel, valamint a halászattal kapcsolatos emlékekkel ismertet meg. 1987-ben a honismereti ház udvarában egy kenyérsütő kemencét is sikerült építeni, melynek segítségével bemutatható a hajdani kenyérsütés és lángossütés munkafolyamata. Csoportok számára interaktív aranymosó bemutatót is tartanak. 1982 óta a Városi Honismereti Ház is a Csallóközi Múzeum tulajdonában van. 

Forrás és további információ: 

http://kukkonia.sk/hu/somorjai-varosi-honismereti-haz 

A Békavár utcában megőrzött tájház 1985-ben létesült.  A Városi Művelődési Központ gondozásába tartozik, a bősi elődök életkörnyezetét mutatja be, a hagyományokat ápolja.  

 

Forrás és további információ: 

http://www.gabcikovo.sk/hu/intezmenyek/kulturhaz.html 

http://adatbank.sk/intezmeny/tajhaz-bos/ 

17 tematikus egység alkotja az állandó kiállítást, mely hű és átfogó képet ad az itt élő emberek életéről. A földszinten régészeti és őslénytani, az emeleten pedig néprajzi és történelmi anyag látható. A Csallóközi Múzeum nem tartozik a nagy múzeumok közé, tevékenységét azonban országszerte ismerik, és külföldön is számon tartják. A múzeum nagy hangsúlyt fektet a népi iparművészeti emlékek feltárására és megmentésére is, előadásaival megismerteti az érdeklődőkkel a Csallóköz történetét, nevezetes személyiségeit, a régió népi hagyományait, népszokásait, a népi építészet emlékeit. 

Forrás és további információ: 

https://dunstreda.sk/hu/kulturalis-orokseg 

http://kukkonia.sk/hu/csallokozi-muzeum-es-tortenete 

A régióban hajdan működő több száz vízimalom egyik utolsó hírnöke. Festőien szép környezetben, a Tőkési-ág partján található. A háromszintű hófehér épület hatalmas (több mint 6 méter átmérőjű) kerekével már messziről felhívja magára a figyelmet. A tőkési malom alulcsapós, parton álló vízimalom, mely elég ritka volt a Csallóközben. Jelenlegi alakját 1920-ban történt átépítésekor kapta. A negyvenes években őröltek benne utoljára. Jelenleg a vízimalmokról szóló állandó kiállítás tekinthető meg benne. 

Forrás és további információ: 

https://kukkonia.parameter.sk/csallokozi-malmok 

A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.

Áttekintés

Nehézség: Közepes
Értékelés:
Távolság: 60 km
Időtartam: 06:00:48
Szint emelkedés: 164 m
Szint csökkenés: 21 m
Frissítőpont: Nincs
Szintkülönbség: 21m
Létrehozva: 2019.10.04
Megjelenések száma: 5811
Megtekintések száma: 7560
Győr Időjárás

Hasonló túrák

Sziget-kör

Itt a jó idő, jön a hétvége, klassz lenne tekerni valamerre, de a Balaton körbebiciklizése még túl megerőltető lenne. Kisebb távval kellene kezdeni, de merre induljak? Egyszerű a válasz: irány a Szigetköz és a Csallóköz! A táv nem nehéz, hiszen síkságon bringázol, nincsenek kaptatók, ahol alig kapsz levegőt. Bájos településeken haladsz át, ahol megpihenhetsz, leülhetsz ebédelni vagy épp kávézni, hogy aztán újult erővel folytathasd az utadat. Egy nap alatt is teljesíthető a túra, de ha két napra bontod, több élménnyel gazdagodhatsz, mert beveheted a programok közé a fürdőket, állatkerteket, kiállításokat is.

Duna mentén biciklivel

Aki rendszeresen keres túrákat az oldalon, az találkozhat olyan címekkel, amelyek nem egyértelműek, tehát nem derül ki egyből a túra mivolta. Jelen esetben, azonban a kerékpártúra megnevezése elárulja, hogy mit várhatnak azok, akik ezt az útvonalat választják. A Duna menti kerékpárutat kihasználva egy 64 km hosszú tekerésre invitálunk titeket, amely során az ember által érintetlen „európai esőerdők” és az ember által kordában tartott dunai táj váltják egymást. Az útvonal Gútor községben kezdődik, valamint itt is ér véget, tehát nem kell attól tartani, hogy kerülünk vissza az autóinkhoz.

Állati!

Állatrajongó vagy? Akkor figyelem! Különféle lehetőségeket gyűjtöttünk össze számodra, ahol szőrös, tollas, uszonyos, hazai és egzotikus jószággal találkozhatsz, több esetben akár testközelből is. Szeretnél alpakát sétáltatni? Érdekel, hogy etetik az állatkert lakóit? Szívesen megnéznél egy lovasszínházi produkciót? Mindezekre és még sok minden másra is módod nyílik, ha ezt a túrát választod.