Arrabona EGTC
2019. August 29.
The weather is nice and the sun is shining so get out your bike and take the tour with us from Nyúl to Pannonhalma.
A javasolt megközelítés nem feltétlenül veszi figyelembe az aktuális forgalmirend változásokat.
| Difficulty: | Easy |
| Evaluation: |
|
| Distance: | 8 km |
| Duration: | 00:26:50 |
| Ascent: | 73 m |
| Descent: | 47 m |
| Refreshing point: | Nincs |
| Level difference: | 47m |
| Created: | 2019.10.04 |
| Number of appearance: | 6901 |
| Number of viewing: | 12745 |
The Power of Water
Water: as we learned in chemistry class is a colorless, odorless, flavorless chemical occurring in all phases of matter. This compound is the basis and essence of life on Earth. Take a look at water from a different perspective, experience is strength and power, then see its serenity and calm, but above all, appreciate its picturesque beauty.
Győrszemere-Pátkapuszta – yellow
After traversing the road between Győrszemere and Pátpuszta, we can take in the lovely view of the Sokoró Hills.
Imprints of the Baroque age
Complicated patterns, rich ornamentation, monumentality, strong contrasts and dynamism, these are the main stylistic traits of the Baroque age. The city of Győr is almost synonymous with Baroque becoming the defining style of art during the Turkish occupation of Hungary, as it is considered to be one of the most important centers of the Baroque period. However, the style was popular in other towns and villages of the region too. Seek out these beautiful buildings and sculptures and experience the spirit of the Baroque period.