Szlovákia, 932 01 Nagymegyer, Komárňanská 203/18
47.85549500, 17.77258200
Arrabona EGTC
Az emlékszobát a művelődési ház egyik, régóta nem használt helyiségében nyitották meg. A népzenekutató és karnagy dolgozószobáját költöztették át. A család által adományozott tárgyak, eszközök idézik fel Ág Tibor egykori dolgozószobáját.
Látogathatóság: Nyitvatartási időben
Nagymegyeri Tájház
A tájház, amely egy helyi kisparaszti család népi építészetét és lakáskultúráját mutatja be a 19. és 20. század fordulóján, 1980-ban került berendezésre. Az első szoba mestergerendáján látható felirat szerint a nádtetős lakóház 1836-ban épült. Az épület négy helyiségből áll, és soros elhelyezésű. Az udvarról belépve a pitvarba érkezik a látogató, jobbra található az első szoba, balra pedig a hátsó szoba. Külön bejárattal rendelkezik az udvarról a kamra, ahol a háztartásban és a mezőgazdaságban használatos eszközöket lehet megtekinteni. Az első szoba fűtetlen, a konyha nyitott kéményes, ahol a sütés-főzés eszközeit is kiállítják. A helyiségekben megtalálható korabeli berendezési tárgyak a helyi lakosok ajándékai.
Történelmi Emlékpark
Az emlékparkot a Csemadok Nagymegyeri Szervezete fokozatosan alakította ki 1996 és 2010 között. Az öt itt található kopjafából az egyiket a honfoglalás 1100. évfordulójának alkalmából készítették. Egy másikat a város első írásos említésének 730. évfordulója alkalmából állították. Van egy kopjafa, melyet a nagymegyeri 23. Arany János Cserkészcsapat állíttatott a város cserkészmozgalma újraszervezésének 10. évfordulóján 2002-ben. Található itt még a Csemadok alapszervezet megalakításának évfordulójára készített, valamint a XX. Szent István Napok és annak kezdeményezője, Kovács László egykori nagymegyeri esperes plébános emlékére készíttetett kopjafa is.
Mátyásfa
A városban ma is élő történelmi legenda szerint ennél a fánál kötötte ki lovát Mátyás király, állíttatta fel sátrát, amikor Nagymegyeren járt, hogy megvizsgálja a városiak panaszát. Az egykori Megyer törzs tagjaihoz tartozó nagymegyeriek 1421-ig sajátos joggal rendelkeztek, nem fizettek adót, csak a királynak. 1421-ben Zsigmond király elcserélte itteni birtokait a Kanizsayaikkal, ennek következtében a hűbérurak már megadóztatták a település lakóit, amibe azok nem tudtak belenyugodni, és ezért az igazságos király hírében álló uralkodóhoz fordultak, aki a panasz kivizsgálására álruhában elment Nagymegyerre, meggyőződött a panasz jogosságáról, és megígérte orvoslását. A történelmi legenda hatására került bele a tölgyfa később a város korábbi és mai címerébe.
Barokk Esküvő
A Barokk Esküvő már harminc éve a győri hagyományőrző rendezvények zászlóshajója. A barokk hétvégén a XVII-XVIII. századi európai kultúrát elevenítik fel; az események sorából kiemelkedik az esküvői ceremónia, mely során egy igazi pár köti össze életét.
Szent László Napok
Szent László király emlékét Győrben nem csupán a bazilikában látható herma őrzi, hanem öröksége túlmutat a városon, életén és tettein keresztül összeköti Győrt az Árpád-házi királyok térségben található emlékeivel. A győriek minden évben az Aranyparton zajló Szent László Napokkal emlékeznek rá. A fesztivál a középkort megidéző időutazás, melynek középpontjában a szent király alakja áll, aki a magyar történelemben összekapcsolódik a lovagság, vitézség, becsületesség fogalmával.
Bagossy Brothers Company koncert
Magyarország egyik legkedveltebb együttese, a Bagossy Brothers Company 2024-ben a győri fesztiválszezon nyitó fellépője. A gyergyószentmiklósi zenekar, amely nemcsak Erdélyben, hanem Magyarországon is ismert és sikeres, tavaly ünnepelte 10. születésnapját. Kerek évfordulójuk alkalmából két lemezzel és egy mozifilmmel is megörvendeztették rajongóikat. A formáció évek óta a Kárpát-medencei magyarság egyik legszerethetőbb és legnépszerűbb zenekara, számos nagyszínpad és ikonikus koncerthelyszín fellépője, szakmai elismerések büszke tulajdonosa.