Magyarország, 9155 Lebény, Damjanich utca 1.
47.73618400, 17.38597500

Arrabona EGTC

A trianoni békediktátum aláírásának kilencvenedik évfordulóján, 2010 júniusában került sor az emlékmű ünnepélyes felavatására. Az impozáns emlékoszlop az evangélikus templom kertjében, az Iskola köz és a Damjanich utca találkozásánál áll. Az emlékművet az Első Lébényi Lokálpatrióta Egyesület emeltette.

Látogathatóság: Szabadon, korlátlanul látogatható

További információk: https://rabcatorok.pannonhelyitermek.hu/ertekleltar/epitett-oroksegunk/trianoni-emlekmu

Közeli látnivalók

Lébényi evangélikus templom

1795-ben, az evangélikus hívek adományaiból épült. Barokk berendezését az 1782-ben megszűnt magyaróvári kapucinus kolostorból vásárolták. Ekkor került helyére a szószékkel egybeépített, ma is látható oltár s a karzat, amely eredetileg rövidebb volt a ma láthatónál. Felszentelésének századik évfordulóján a templomot felújították. Régi, hengersüveges tornyát lebontották, s az új toronyra barokk stílusú sisakot emeltek. A templombelső is megújult, új keresztelőkút és csillár készült, s az oltárra is új feszület került. Ekkor helyezték a bejárat fölé a márványlapot, melyen a Zsoltárok könyvéből vett idézet s az újjáépítés dátuma olvasható. 1987-88 folyamán az épület új külső vakolást kapott, a toronysisakot lebontották, s eredeti formájában újjáépítették.

Római mérföldkő

Időszámításunk szerint 9-ben Tiberius, római hadvezér meghódította Pannóniát, s a Dunántúl – Pannónia provincia részeként – a római birodalom határtartományává vált. A 2. században a Lébényhez tartozó Barártföldpusztán a határvédelmi rendszer részét alkotó katonai erőd létesült. A régészeti feltárások során innen került elő az a mérföldkő, amely egykor az erőd mellett elhaladó út mentén állt. A kőoszlop a régmúlt idők emlékeként 1998 óta az általános iskola előkertjét díszíti.

II. világháborús emlékmű

1992. május 23-án avatták fel azt az emlékművet, melyet a II. világháború hősi halottainak és polgári áldozatainak emlékére, Bujtás László tervei alapján emeltetett a község lakossága. A fekete gránitlapok három oszlopba rendezve őrzik a világégés áldozatává lett lébényi polgárok nevét. Közülük 89 a hősi halott, 21 a harcok polgári áldozata s 19 a zsidó vallású, a koncentrációs táborokban életét vesztett lébényi lakos.

Közelben lévő rendezvények