Magyarország, 9151 Abda,
47.69170000, 17.56537000

Arrabona EGTC

http://www.abda.hu/index.php/abda

Az abdai Radnóti-emlékmű egy nyírfaliget közepén áll, a költő munkaszolgálatos társaival együtt történt kivégzésének helyszínén, az eredeti Rábca-töltés bal partján. A Bős--Nagymarossal összefüggő folyamszabályozást követően az emlékhely a folyó jobb partjára került. Az emlékmű több átalakuláson esett át. Az első az 1960-as években a Győr--Sopron megyei KISZ Bizottság által elhelyezett vörösmárvány emléktábla volt, amelyet mementóként meghagytak, és az új emlékműegyüttesbe is beépítettek (a Töredék című Radnóti-vers részlete olvasható rajta). A márványtábla mögött egy vöröses gránit oszlopon áll Radnóti Miklós költő mellszobra (Alexovics László alkotása). A mellszobor mögött egy hatalmas lángot szimbolizáló mészkő tömb utal a költő zsenijére. A költő mellszobra mellett, jobb oldalon, egy műkő oszlopba foglalva márványtáblán olvashatók a költővel egyidőben kivégzett munkaszolgálatosok nevei az 1946-os exhumálási jegyzőkönyvnek megfelelően. Az emlékmű a töltésről levezető díszburkolatú lépcsővel, úttal, illetőleg az egyes elemeket körülfogó térburkolattal lett teljes. Megtalálható: az 1-es főút mentén, Győrből Abda felé haladva, a Rábca-híd előtt jobbra letérve, a Rábca jobb parti töltésén körülbelül 300 métert megtéve a gátőrház irányába. Szabadon megtekinthető. Győrből kijőve először az egész alakos Radnóti-szoborral találkozunk (Melocco Miklós alkotása), amely a város határától mintegy három kilométerre található (az 1-es út bal oldalán), és az Erőltetett menet című Radnóti-versre emlékezteti a szemlélőt. (A leírás Dr. Fűzfa Balázs kiegészítései alapján készült.)

A helyiek így nevezik: Radnóti-síremlék

Látogathatóság: Szabadon, korlátlanul látogatható

További információk: http://www.abda.hu/index.php/abda

Kapcsolódó túrák

Közeli látnivalók

Emlékkápolna

A falu régi helyét Emlékkápolna őrzi. Előtte gránitoszlop emlékmű áll, az elesett szabadságharcos hősök tiszteletére. 1849. június 28-án a Pöltenberg hadtestéhez tartozó "Kossuth" honvédzászlóalj védelmezte az abdai átkelőt. Az ütközetnél állítólag a fiatal Ferenc József császár is jelen volt. A közelben találták meg a múlt század végén az elhantolt katonatetemeket. A Római Katolikus Egyházközség tulajdona, mely felújítatta 2010-ben.

Obeliszk

Az 1849. június 28-án lezajlott csata során eltűntként nyilvántartott 273 honvéd sorsa sokáig ismeretlen volt. A Rábca szabályozásán (1886-1893) dolgozó földmunkások az új meder ásása közben tömegsírra bukkantak. Az akkor még a kávébarna menték felismerhetők voltak. Fény derült az eltűnt honvédek sorsára. Az eset megmozdította a győri és helybéli lakosságot. A Győri Jogakadémia hallgatói gyűjtést indítottak egy emlékmű felállítására. A Győri Közlöny szinte naponként beszámolt a gyűjtés állásáról. Az adományok felhasználásával méltó ünnepség keretében eltemették az elesett hősöket, és sírjuk fölé Obeliszket emeltek.

Rákóczi-emlékmű

"A legenda szerint 1702. május 24-én a fogságba hurcolt II. Rákóczi Ferenc kocsija az abdai hídon haladt át, amikor a Rábca partján halászó katona egy harcsával ajándékozta meg a foglyot. Rákóczi a halat e szavakkal dobta vissza a vízbe:,,Magyarok nagy istene, add vissza szabadságomat, mint ahogyan én visszaadom ennek a halnak a szabadságát!” "

Közelben lévő rendezvények